Joriy yilning 26-may JIDU akademik litseyi ijtimoiy-gumanitar fanlar kafedrasi o‘qituvchisi S.Boltayev ishtirokida yangi tahrirdagi O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi targ‘ibotiga bag‘ishlangan tadbir bo‘lib o‘tdi.
26.05.2023
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Yangi tahrirdagi O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasini amalga oshirish bo‘yicha birinchi navbatdagi chora-tadbirlar to‘g‘risida” 2023-yil 8-maydagi PF-67-son Farmoni ijrosini ta’minlash maqsadida Ozbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Raisining birinchi orinbosari, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti rektori S.Safoev tomonidan 2023 yilning 12-may kuni akademik litsey o‘quvchilari hamda o‘qituvchilari uchun “Rektor soati” o‘tkazilib, unda yangi tahrirdagi Konstitutsiya, undagi o‘zgarishlar bo‘yicha keng qamrovli ma’lumotlar berilgan edi.
Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti akademik litseyida yangi tahrirdagi O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasini o‘rganish bo‘yicha yangilangan o‘quv rejalari va dasturlarini ta’lim jarayoniga tatbiq etish choralari ko‘rilmoqda.
Akademik litseyda haftaning juma kuni “Konstitutsiya kuni” deb belgilandi va ushbu kunda yangi tahrirdagi O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi mazmun-mohiyatini pedagog-xodimlar, o‘quvchilar o‘rtasida targ‘ib qilish uchun soha mutaxassislari bilan davra suhbati, seminarlar tashkil qilinmoqda.

26 мая текущего года преподаватель кафедры социально-гуманитарных наук Академического лицея УМЭД С.С участием Болтаева состоялось мероприятие, посвященное пропаганде Конституции Республики Узбекистан в новой редакции.
26.05.2023
В целях обеспечения исполнения Указа Президента Республики Узбекистан от 8 мая 2023 года № ПФ-67” О первоочередных мерах по реализации Конституции Республики Узбекистан в новой редакции " первый заместитель председателя Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан, ректор Университета мировой экономики и дипломатии С. Cафоевым 12 мая 2023 года был проведен “ректорский час” для учащихся и преподавателей Академического лицея, на котором обсуждалась Конституция в новой редакции, была предоставлена исчерпывающая информация об изменениях в нем.
В Академическом лицее Университета мировой экономики и дипломатии принимаются меры по внедрению в образовательный процесс обновленных учебных планов и программ по изучению Конституции Республики Узбекистан в новой редакции.
В Академическом лицее пятница недели определена как “День Конституции”, и в этот день организуются круглые столы, семинары со специалистами отрасли для пропаганды среди педагогических работников, учащихся содержания Конституции Республики Узбекистан в новой редакции.