Joriy yilning 30-may sanasida “Zakovat” intellektual tanlovi bo‘lib o‘tdi.
2022-yil 20-yanvarda O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev “Zakovat” intellektual o‘yinini aholi o‘rtasida ommaviy-ma’rifiy harakatga aylantirish va boshqa intellektual o‘yinlarni rivojlantirishga oid chora-tadbirlar to‘g‘risida"gi qarorni imzolagan edi. Ushbu qaror ijrosini ta’minlash maqsadida JIDU akademik litseyida rejaga muvofiq bir qancha intellektual tanlovlar o‘tkazilib kelinmoqda.
Yoshlarning bo‘sh vaqtlarini mazmunli tashkil etish, o‘quvchi-yoshlarni haqiqiy bilim maydonida birlashtirish hamda sog‘lom raqobatni shakllantirishni o‘z oldiga maqsad qilgan “Zakovat” intellektual tanlovi joriy yilning 30-may sanasida bo‘lib o‘tdi.
Tanlovda jami yetti jamoa qatnashdi. Ikki bosqichda bo‘lib o‘tgan bellashuvda 1-o‘rinni IG1-22 guruhining “Diplomat” jamoasi, 2-o‘rinni AFR1-22 guruhining “Тащеры” jamoasi, 3-o‘rinni esa AF2-22 guruhining “Ambassador” jamoasi qo‘lga kiritdilar. G‘oliblar diplom hamda esdalik sovg‘alari bilan taqdirlandilar.

30 мая текущего года состоялся интеллектуальный конкурс “Zakovat”.
20 января 2022 года Президент Узбекистана Шавкат Мирзиеев подписал постановление “О мерах по превращению интеллектуальной игры” Заковат"в массовое образовательное движение среди населения и развитию других интеллектуальных игр". В целях обеспечения исполнения этого постановления в Академическом лицее УМЭД в соответствии с планом проводится ряд интеллектуальных конкурсов.
Интеллектуальный конкурс “Zakovat", нацеленный на организацию значимого досуга молодежи, объединение учащихся и молодежи в сфере реальных знаний и формирование здоровой конкуренции, состоялся 30 мая текущего года.
Всего в конкурсе приняли участие семь команд. В соревнованиях, состоявшихся в два этапа, 1-е место заняла команда “дипломат” из группы IG1-22, 2-е место-команда “Татшери” из группы AF1-22, а 3-е место-команда “Амбассадор” из группы af2-22. Победители были награждены дипломами и памятными подарками.