Yakuniy davlat attestatsiyasi o‘tkaziladigan har bir fandan imtihon komissiyasi tuzilib, imtihonlar jadvali tuzildi.
13.06.2023
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020-yil 3-dekabrdagi “Iqtidorli yoshlarni saralab olish va akademik litseylar faoliyatini takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g’risida” PQ-4910-son qarori hamda O‘zbekiston Respublikasi Oliy ta‘lim, fan va innovatsiyalar vazirining 2023-yil 22-maydagi 204-sonli buyrug’i ijrosini ta’minlash maqsadida Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti akademik litseyida 2022-2023 o‘quv yili bitiruvchilarining bilim va ko‘nikmalarini baholash maqsadida yakuniy davlat attestatsiyasi tashkil etildi. Yakuniy davlat attestatsiyasi o‘tkaziladigan har bir fandan imtihon komissiyasi tuzilib, imtihonlar jadvali tuzildi.
Akademik litsey bitiruvchilarining ta’lim yo‘nalishlari bo‘yicha yakuniy davlat attestatsiya imtihonlari quyidagi fanlardan o‘tkaziladi:
Ona tili va adabiyot fanidan (insho);
O‘zbekiston tarixi fanidan (test);
Xorijiy til fanidan (og’zaki);
Matematika fanidan (yozma);
Dastlabki imtihon 2023-yilning 13-iyun sanasida ona tili va adabiyot fanidan insho shaklida bo‘lib o‘tdi. Yakuniy davlat attestatsiyasini mazmunan sifatli, yuqori saviyada shaffof va haqqoniy o‘tkazilishi ta’minlanmoqda.

По каждому предмету, по которому проводится итоговая государственная аттестация, создался экзаменационная комиссия и составлено график экзаменов.
13.06.2023
В целях обеспечения исполнения постановления Президента Республики Узбекистан от 3 декабря 2020 года № ПП-4910” о мерах по отбору талантливой молодежи и совершенствованию деятельности академических лицеев " и распоряжения министра высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан от 22 мая 2023 года № 204 Министерство мировой экономики и дипломатии университетский Академический лицей В целях оценки знаний и умений выпускников 2022-2023 учебного года организована итоговая государственная аттестация. По каждому предмету, по которому проводится итоговая государственная аттестация, создается экзаменационная комиссия и составляется график экзаменов.
Итоговые государственные аттестационные экзамены выпускников Академического лицея по образовательным направлениям проводятся по следующим дисциплинам:
По родному языку и литературе (сочинение);
По истории Узбекистана (тест);
По предмету иностранный язык (устный);
По математике (письменная);
Предварительный экзамен состоялся 13 июня 2023 года в форме сочинения по родному языку и литературе. Обеспечивается качественное, прозрачное и достоверное проведение итоговой государственной аттестации по содержанию.