Joriy yilning 24 iyun kuni "Strategiya-2025: ShHT fan va texnologiyalarni rivojlantirish istiqbollari" mavzusida yoshlar konferensiyasi bo'lib o'tdi
24.06.2023
Joriy yilning 24 iyun kuni O'zbekiston yoshlar kuni munosabati bilan Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti akademik litseyi o'quvchilari ishtirokida "ShHT yoshlar modeli" mavzusida "Strategiya-2025: ShHT fan va texnologiyalarni rivojlantirish istiqbollari" mavzusida yoshlar konferensiyasi bo'lib o'tdi
Loyiha ShHT xalq diplomatiyasi markazi tomonidan Toshkent Scolar tarmog'i markazi bilan birgalikda akademik litsey va SHHT mamlakatlarining SCOLAR Network yoshlar platformasi faol ko'magida amalga oshirildi.
SHHT modelining asosiy maqsadi yoshlarning ShHTga a'zo davlatlar Davlat rahbarlari kengashi faoliyatini simulyatsiya qilish formatidagi tashkilot faoliyatiga qiziqishini oshirishdan iborat. Interfaol o'yin delegatlari taqdimot va takliflar bilan chiqishdi va tashkilot mamlakatlarining fan va texnologiyalar sohasidagi hamkorligini rivojlantirish va kengaytirish masalalari bo'yicha Shanxay mintaqasining innovatsiyalar salohiyatini oshirish va uning jahon iqtisodiyotida raqobatbardoshligini oshirish bo'yicha hamkorlikni mustahkamlash istiqbollari va chora-tadbirlari muhokama qilindi. Model ishtirokchilariga ma'ruzalarni tayyorlashda jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti o'qituvchilari va talabalar Kengashi vakillari yordam berishdi.
Model ishtirokchilari modelning yakuniy hujjatini uning delegatlarining taklif etilgan tashabbuslari bilan tasdiqladilar. Qizg'in fikr almashish jarayonida ShHT mamlakatlari Milliy koordinatorlari Kengashiga ko'rib chiqish uchun taqdim etiladigan bir qancha e'tiborga molik tashabbuslar bildirildi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev o'tgan yilning dekabr oyida O'zbekiston Respublikasi oliy Majlisi va xalqiga yo'llagan murojaatida 2023 yil mamlakatimizda inson parvarishi va sifatli ta'lim yili, deb e'lon qilingan edi. Mamlakatimizning yosh avlodiga g'amxo'rlik qilish, ijodiy fikrlaydigan, ijodkor yoshlarning paydo bo'lishi uchun barcha sharoitlarni yaratish davlatimizning muhim davlat maqsadidir.
O'zbekiston Prezidenti ShHTning o'tgan yilgi Samarqand sammiti chog'ida madaniyatlararo muloqot uchun raqamli platformalarni ishga tushirish uchun zamonaviy texnologiyalardan foydalanishga chaqirdi. Bularga virtual muzeylar va ijodiy ko'rgazmalar, xalqlarimizni bir-biriga yaqinlashtirishga yordam beradigan ilmiy videokonferentsiyalar, jumladan, yoshlarni bunday loyihalarga faol jalb etish orqali kiradi.
Anjuman yakunida ishtirokchilarga ShHT namunasidagi qimmatbaho sovg'alar va sertifikatlar topshirildi. "Eng yaxshi ma'ruza", "Eng yaxshi delegat", "Eng yaxshi debyutant" va "Eng yaxshi faol" nominatsiyalari g'oliblariga ShHT kotibiyatining sertifikatlari topshiriladi.
"Namunaviy ShHT" tashkilotning mamlakatlarimiz xalqlari o'rtasidagi o'zaro ishonch, do'stlik va yaxshi qo'shnichilikni mustahkamlashga qaratilgan faoliyatiga yoshlarning qiziqishi ortib borayotganidan dalolat beradi. ShHT Xalq diplomatiyasi markazi va uning hamkorlari tashabbusi bilan o'tkazilgan bunday tadbirlar nafaqat yoshlar harakati e'tiborini jalb etish, balki tashkilotning asosiy organlari faoliyati va faoliyati to'g'risida xabardorlikni oshirishga amaliy hissa qo'shishi shubhasiz. Toshkentda tashkil etilgan SCOLAR Network markazi O'zbekiston yoshlari va mintaqa mamlakatlari o'rtasidagi hamkorlikning faol maydoniga aylanib bormoqda, shuningdek, ko'plab qiziqarli va foydali loyihalarga hayot baxsh etmoqda. Bunday tadbirlar yoshlarning tashkilotning ulkan faoliyati to'g'risida yaxshiroq idrok etish va xabardorligini oshirishga yordam beradi. ShHT modeli davomida to'plangan tajriba, shubhasiz, uning ishtirokchilari uchun mamlakatning bo'lajak rahbarlari sifatida foydali bo'ladi.

24 июня текущего года состоялась молодежная конференция на тему "Стратегия-2025: перспективы развития науки и технологий ШОС
24.06.2023
24 июня в связи с Днем молодежи Узбекистана с участием учащихся Академического лицея Университета мировой экономики и дипломатии состоялась молодежная конференция "молодежная модель ШОС" на тему "Стратегия-2025: перспективы развития науки и технологий ШОС
Проект был реализован центром народной дипломатии ШОС совместно с Ташкентским центром сети Scolar при активной поддержке Академического лицея и молодежной платформы scolar Network стран ШОС.
Основной целью модели ШОС является повышение интереса молодежи к деятельности организации в формате имитации деятельности Совета глав государств государств-членов ШОС. Делегаты интерактивной игры выступили с презентациями и предложениями, а также обсудили перспективы и меры по укреплению сотрудничества стран Организации по вопросам развития и расширения сотрудничества в области науки и технологий в целях наращивания инновационного потенциала шанхайского региона и повышения его конкурентоспособности в мировой экономике. В подготовке лекций участникам модели помогали преподаватели Университета мировой экономики и дипломатии и представители Студенческого совета.
Участники модели подтвердили окончательный документ модели предложенными инициативами ее делегатов. В ходе интенсивного обмена мнениями было высказано несколько важных инициатив, которые будут представлены на рассмотрение в Национальный координационный совет стран ШОС.
В декабре прошлого года президент Шавкат Мирзиеев в своем послании Олий Мажлису и народу Республики Узбекистан объявил 2023 год Годом заботы о людях и качественного образования в нашей стране. Забота о молодом поколении нашей страны, создание всех условий для появления творчески мыслящей, творческой молодежи-важная государственная цель нашего государства.
Президент Узбекистана во время прошлогоднего саммита ШОС в Самарканде призвал к использованию современных технологий для запуска цифровых платформ для межкультурного диалога. К ним относятся виртуальные музеи и творческие выставки, научные видеоконференции, которые помогают сблизить наши страны, в том числе путем активного вовлечения молодежи в такие проекты.
В завершение конференции участникам были вручены ценные подарки и сертификаты образца ШОС. Победителям в номинациях" лучший лектор"," лучший делегат"," Лучший дебютант "и" Лучший активист " вручаются сертификаты Секретариата ШОС.
"Образцовая ШОС" свидетельствует о растущем интересе молодежи к деятельности организации, направленной на укрепление взаимного доверия, дружбы и добрососедства между народами наших стран. Такие мероприятия, инициированные центром народной дипломатии ШОС и его партнерами, несомненно, не только привлекут внимание молодежного движения, но и внесут практический вклад в повышение осведомленности о деятельности и деятельности ключевых органов организации. Созданный в Ташкенте центр SCOLAR network становится активной площадкой для сотрудничества молодежи Узбекистана и стран региона, а также дает жизнь многим интересным и полезным проектам. Такие мероприятия помогают улучшить восприятие и осведомленность молодежи об огромной деятельности организации. Опыт, накопленный в ходе модели ШОС, несомненно, будет полезен ее участникам как будущим лидерам страны.