28-avgust kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida davlat madhiyasi matni muallifi Abdulla Oripov haqidagi badiiy filmning maxsus namoyishi o‘tkazildi.
28.08.2023
2023-yil 28-avgust kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida O‘zbekiston yozuvchilar uyushmasi hamda Respublika ma’naviyat va ma’rifat markazi hamkorligida Hujjatli va xronikali filmlar kinostudiyasi tomonidan yaratilgan O‘zbekiston Qahramoni, O‘zbekiston xalq shoiri, davlat madhiyasi matni muallifi Abdulla Oripov haqidagi badiiy filmning maxsus namoyishi o‘tkazildi. Unda JIDU rahbariyati, professor-o‘qituvchilar, talabalar va film ijodkorlari ishtirok etishdi.
"Abdulla Oripov" filmi o‘zbek adabiyotining ko‘zga ko‘ringan yetuk namoyondalari, jumladan, Yozuvchilar uyushmasi raisi Sirojiddin Sayyid, Respublika ma’naviyat va ma’rifat markazi rahbari Minhojiddin Mirzo kabi mutaxassislarning taklif va mulohazalari ostida ishlangan.
Filmda Abdulla Oripovning Qashqadaryo viloyati Koson tumani Neko‘z qishlog‘ida o‘tgan va ijodga ilk qadam qo‘ygan bolalik yillari, Toshkent shahrida o‘tkazgan talabalik davrlari, ijod namunalarining ilk nashri, uning shoir bo‘lib shakllanishidagi hissiyotlari va tuyg‘ulari, shoirga xos sevgisi, mashhurlikning kelishi va Amerikada o‘tgan so‘nggi yillari ochib beriladi.
Filmda bosh rollarni “Do‘stlik" ordeni sohibi, Abdulla Oripovning shogirdi, shoir Shodmonqul Salom va mahoratli aktrisa Rayhon Asadova ijro qilgan. Shuningdek, Abdulla Oripovning keksalik davrini O‘zbekiston Respublikasida xizmat ko‘rsatgan artist Qudratilla Burxonov, shoirning rafiqasi Hanifa Mustafoyeva rolini esa O‘zbekiston xalq artisti Gulchehra Jamilova ijro qilgan.

28 августа в Университете мировой экономики и дипломатии состоялся специальный показ художественного фильма об авторе текста государственного гимна Абдулле Арипове.
28.08.2023
28 августа 2023 года в Университете мировой экономики и дипломатии состоялся специальный показ художественного фильма о герое Узбекистана, о народном поэте Узбекистана,о авторе текста государственного гимна Абдулле Арипове, созданного киностудией документальных и хроникальных фильмов совместно с Союзом писателей Узбекистана и Республиканским центром духовности и просвещения. В нем приняли участие руководство МГИМО, преподаватели, студенты и кинематографисты.
Фильм" Абдулла Арипов " был снят по предложениям и отзывам видных деятелей узбекской литературы, в том числе председателя Союза писателей Сирожиддина Сайида, руководителя Республиканского центра духовности и просвещения минходжиддина Мирзо.
В фильме раскрываются детские годы Абдуллы Арипова, проведенные в селе Некоз Касанского района Кашкадарьинской области и сделавшие первые шаги в творчестве, студенческие годы, проведенные в Ташкенте, первая публикация образцов творчества, его чувства и переживания в становлении поэта, его любовь к поэту, приход популярности и последние годы, проведенные в Америке.
Главные роли в фильме исполнили обладательница ордена Дружбы, ученица Абдуллы Арипова, поэт шодмонкул Салам и опытная актриса Райхон Асадова. Также на старости лет Абдуллу Арипова сыграла заслуженная артистка Республики Узбекистан Кудратилла Бурханов, а роль жены поэта Ханифы Мустафаевой исполнила народная артистка Узбекистана Гюльчехра Джамилова.