2024-yilning 2-aprel kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universtiteti akademik litseyi hamda Ozarbayjon Respublikasi Diplomatik akademiyasi maktabi, Toʻgli Qorabogʻning Fuzuliy tumanida Oʻzbekiston tomonidan barpo etilgan Mirzo Ulugʻbek nomidagi 1-umumtaʼlim maktabi oʻquvchilari ishtirokida hamkorlik dasturlari doirasida “Navroʻz-mushtarak tarix va kelajak” nomi ostida onlayn uchrashuv oʻtkazildi.
Unda oʻquvchilar qardosh ozarbayjon va oʻzbek xalqlarining  uzoq oʻtmishga borib taqaladigan mustahkam doʻstlik rishtalari va qardoshlik, madaniyatlar, tillar hamda anʼanalar mushtarakligi, qadim davrlardan buyon ikki mamlakat xalqlarini bogʻlab kelayotgan maʼnaviy va insonparvarlik qadriyatlar toʻgʻrisida qiziqarli maʻlumotlarga ega boʻldi.
Shuningdek, JIDU akademik litseyi oʻquvchilari ozarbayjonlik tengdoshlariga Navroʻz bayrami, sumalak, koʻksomsa, halim singari bahoriy taomlar, koʻpkari kabi sport oʻyinlari haqida, oʻz navbatida ozarbayjonlik oʻquvchilar Navroʻz bilan boʻgʻliq olovdan sakrash va tuxum boʻyash, xoʻroz urishtirish  kabi an’analar haqida  ma’lumotlar berishdi.

Международное сотрудничество АЛ УМЭД
2 апреля текущего года при участии учащихся академического лицея Университета мировой экономики и дипломатии и школы Дипломатической академии  Республики Азербайджан , также при участии  учащихся 1-й общеобразовательной школы имени Мирзо Улугбека Физулинского района Нагорного Карабаха, открытой Республикой Узбекистан, состоялась онлайн-встреча «Навруз – общая история и будущее».
На онлайн-встрече учащиеся получили интересную информацию о давней дружбе и братстве между братскими азербайджанским и узбекским народами, общности культур, языков и традиций, духовных и гуманитарных ценностях, связывающих народы Азербайджана и Узбекистана с древнейших времен.
Также учащиеся академического лицея УМЭД познакомили своих азербайджанских сверстников с традициями празднования Навруза в нашей стране, весенними угощениями, такими как сумаляк, кок-сомса, халим, спортивными состязаниями, такими как копчари, а азербайджанские учащиеся, в свою очередь, рассказали о традициях Навруза, таких как прыжки в огонь, крашение яиц и петушиные бои.