Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti akademik litseyida “Yangi hayot uchun, yangi O‘zbekiston uchun!” shiori ostida "Rektor soati" o’tkazildi
05.09.2023
Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti akademik litseyida 2023-yil 5-sentabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Mustaqilligining o‘ttiz ikki yilligi va yangi 2023-2024-o‘quv yilining boshlanishiga bag‘ishlab “Yangi hayot uchun, yangi O‘zbekiston uchun!” shiori ostida "Rektor soati" o‘tkazildi. Unda O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Raisining birinchi o‘rinbosari, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti rektori S.Safoev, Finlandiyaning O‘zbekistondagi faxriy konsuli A.Jo‘raev, Finlandiyaning Karelia universiteti prezidenti Petri Raivo, Toshkentdagi Xalqaro Nordik universiteti rektori Sh.Mustafakulov, fin tili o‘qituvchilari Saatu Saana Johanna Jarvelainen va Emil Jantti, ishtirok etdi.
Tadbirda S.Safoyev qatnashchilarni “Mustaqillik bayrami” hamda yangi o‘quv yilining boshlanishi bilan tabriklab, O‘zbekistonning tashqi siyosati, iqtisodiyotning o‘sishi, bugungi kunda yoshlarning jamiyatimizdagi o‘rni va ularning oldiga qo‘yilgan muhim vazifalar haqida gapirib o‘tdi. Uchrashuvda Finlandiyaning O‘zbekistondagi faxriy konsuli A. Jo‘raev hamda Finlandiyaning Karelia universiteti prezidenti Petri Raivo o‘z tabriklari va tilaklarini bildirdi. Tadbirda akademik litsey o‘quvchilari tomonidan tayyorlangan chiqishlar namoyish etildi.
Shuningdek, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti rektori S.Safoev hamda Karelia universiteti prezidenti Petri Raivo o‘rtasida muzokaralar o‘tkazilib, unda qo‘shma ta’lim dasturlari bo‘yicha hamkorlikni rivojlantirish, o‘zaro tajriba almashish borasida kelishuvlarga erishildi.

В академическом лицее Университета мировой экономики и дипломатии под девизом «За новую жизнь, за новый Узбекистан!» прошел «Ректорский час»
05.09.2023
5 сентября 2023 года в академическом лицее Университета мировой экономики и дипломатии, прошёл ректорский час, посвященный 32-летию Независимости Республики Узбекистан и началу нового 2023-2024 учебного года, под лозунгом  «За новый жизнь, за новый Узбекистан!». В мероприятии приняли участие Первый заместитель Председателя Сената Олий Мажлис Республики Узбекистан, ректор Университета мировой экономики и дипломатии С. Сафоев, Почетный консул Финляндии в Узбекистане А. Джораев, президент Карельского университета Финляндии Петри Райво, ректор Международного университета Нордик в Ташкенте Ш.Мустафакулов, финские преподаватели Саату Саана Йоханна Ярвелайнен и Эмиль Джантти.
На мероприятии С.Сафоев поздравил участников с «Днем независимости» и началом нового учебного года, рассказал о внешней политике Узбекистана, росте экономики, роли молодежи в нашем обществе сегодня и важные задачи, стоящие перед ними. На встрече свои поздравления и пожелания выразили Почетный консул Финляндии в Узбекистане А.Джораев и президент Карельского университета Финляндии Петри Райво. На мероприятии были представлены выступления, подготовленные учащимися академических лицеев.
Также состоялись переговоры между ректором Университета мировой экономики и дипломатии С.Сафоевым и президентом Университета Карелии Петри Райво, в ходе которых были достигнуты договоренности о развитии сотрудничества по совместным образовательным программам и обмене опытом.