O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi oliy yuridik kuchga ega huquqiy hujjatdir. Uning qabul qilinishi huquqiy tiklanish va taraqqiyot sari qadam bo‘ldi. Mustaqillik Konstitutsiyasi davlatimiz mustaqilligining ulkan ramzi bo‘lib, unda o‘z istiqlol va taraqqiyot yo‘limiz aks etadi. Uni kelgusi avlod erkinlik, mustaqillik, ozodlik va hurlik tantanasi sifatida tarixda e’zoz-hurmat bilan tilga oladi.
O‘zbekiston Konstitutsiyasi xalq xohish-irodasini ifoda etuvchi adolatli davlat, farovon jamiyat va erkin hayot qurish va uni rivojlantirishning istiqbollarini belgilaydi. Unda inson hayoti, uning sha’ni, qadr-qimmati, haq-huquqlari va manfaatlari oliy qadriyat sifatida mustahkamlab qo‘yilgan. Asosiy Qonunimizda belgilangan normalarning hayotda amaliy ifoda topishida o‘sib kelayotgan yosh avlodning Konstitutsiya va uning asosida qabul qilingan qonunlarning mazmun-mohiyati to‘g‘risida huquqiy bilimga egaligi, huquqiy ongi va huquqiy madaniyatning yuksakligi muhim rol o‘ynaydi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Yangi tahrirdagi O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasini amalga oshirish bo‘yicha birinchi navbatdagi chora-tadbirlar to‘g‘risida” 2023-yil 8-maydagi PF-67-son Farmoni ijrosini ta’minlash maqsadida 2023-yilning 29-may kuni JIDU akademik litseyi ijtimoiy-gumanitar fanlar kafedrasi o‘qituvchisi M.Soliyev ishtirokida yangi tahrirdagi O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi targ‘ibotiga bag‘ishlangan seminar bo‘lib o‘tdi.

С участием М.Солиева состоялся семинар, посвященный пропаганде Конституции Республики Узбекистан в новой редакции.
29.05.2023
Конституция Республики Узбекистан является правовым документом, имеющим высшую юридическую силу. Его принятие стало шагом к восстановлению прав и прогрессу. Конституция независимости-это огромный символ независимости нашего государства, отражающий наш собственный путь к независимости и прогрессу. Следующее поколение с уважением упоминает его в истории как праздник свободы, независимости, свободы и уважения.
Конституция Узбекистана определяет перспективы построения и развития справедливого государства, процветающего общества и свободной жизни, выражающей волю народа. В нем как высшей ценности закрепляется жизнь человека, его честь, достоинство, права и интересы. Немаловажную роль в практическом выражении в жизни норм, закрепленных в нашем Основном законе, играет владение подрастающим поколением правовыми знаниями о содержании Конституции и принятых на ее основе законов, высокое правосознание и правовая культура.
В целях обеспечения исполнения Указа Президента Республики Узбекистан от 8 мая 2023 года № ПФ-67 "О первоочередных мерах по реализации Конституции Республики Узбекистан в новой редакции"
29 мая 2023 года с участием преподавателя кафедры социально-гуманитарных наук Академического лицея УМЭД М.Солиевым состоялся семинар, посвященный пропаганде Конституции Республики Узбекистан в новой редакции.