2025-yil 24-yanvar kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti Аkademik litseyida 2-bosqich o’quvchilari uchun Janubiy Koreyaning Inha universiteti taqdimoti o’tkazildi.
Inha universiteti ta’lim markazi direktori G‘ayrat Mamadiyev oz taqdimotida o’quvchilarni universitet tarihi, bugungi kuni, ushbu oliy ta’lim muassasi oldida turgan vazifalar, ta’lim yonalishlari bilan tanistirdi.
Mazkur oliygohga kirish shartlari, o‘qish uchun to’lo’v miqdori, grant olish imkoniyatlarini tushuntirishga alohida e’tibor qaratildi.
Toshkent shahridagi Inha universiteti faoliyati to‘g‘risida ham atroflicha ma’lumotlar berildi.
Taqdimot nihoyasida o’quvchilar G‘.Mamadiyevga savollar berib, o’zlari uchun qiziqarli ma`lumotlarni oldilar.

On January 24, 2025, a presentation about South Korea's Inha University was held for second-year students at the Academic Lyceum of the University of World Economy and Diplomacy.
During the presentation, the Director of the Inha University Education Center, Gayrat Mamadiyev, introduced the students to the university’s history, its current state, and the institution’s key objectives. He also provided detailed information about the university’s academic programs and areas of study.
Special attention was given to explaining the admission requirements, tuition fees, and opportunities for obtaining scholarships. Comprehensive information was also shared regarding the activities of Inha University in Tashkent.
At the end of the presentation, students had the opportunity to ask questions to Mr. Mamadiyev and gain valuable insights on topics of interest.