2025-yil 7-noyabr kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti akademik litseyida Shayxontohur tumani hokimining xotin-qizlar masalalari bo‘yicha o‘rinbosari Ziyoda Tuychiboyeva Najmiddinovna, RPC akusher-ginekologi Nilufar Ergasheva Shukurovna hamda Toshkent shahar diniy qo‘mitasi targ‘ibot ishlari yetakchisi, psixolog Nilufar Ergasheva Fazliddinova ishtirokida litsey o‘quvchi qizlar bilan “Erta turmush va erta tug‘ruqning oqibatlari” mavzusida davra suhbati o‘tkazildi.
Suhbat davomida mutaxassislar erta nikoh va onalikning ijtimoiy hamda sog‘liq uchun salbiy oqibatlari haqida batafsil ma’lumot berishdi. Tadbir qizlar uchun foydali, ochiq va samimiy muloqot tarzida o‘tdi.

7 ноября 2025 года в Академическом лицее Университета мировой экономики и дипломатии, в актовом зале, прошла встреча с участием учащихся девочек лицея на тему «Последствия ранних браков и ранних родов».
В мероприятии приняли участие заместитель хокима Шайхантахурского района по вопросам женщин Зиёда Туйчибоева Нажмиддиновна, акушер-гинеколог РПЦ (Республиканский перинатальный центр) Нилуфар Эргашева Шукуровна, а также ведущий специалист по пропагандистской работе Городского комитета по делам религий города Ташкента, психолог Нилуфар Эргашева Фазлиддиновна.
В ходе беседы специалисты подробно проинформировали о социальных и медицинских негативных последствиях раннего брака и материнства. Мероприятие прошло в форме полезного, открытого и доверительного общения для девочек.