21-yanvar kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti аkademik litseyida Oʻzbekiston Respublikasining Ozarbayjon Respublikasidagi Favqulodda va Muxtor еlchisi B.Ashrafxonov, Shvetsiya Qirolligining Favqulodda va Muxtor elchisi R.Nurimbetov, Oʻzbekistonning Malayziyadagi Favqulodda va Muxtor elchisi K.Gadoyev, Qirgʻiziston Respublikasining Favqulodda va Muxtor elchisi S.Niyazxodjayevlar ishtirokida rejaga asosan uchrashuv boʻlib oʻtdi.
Tadbirda tajribali diplomatlar tomonidan zamonaviy xalqaro munosabatlar, diplomatiyaning tinchlik va barqarorlikni taʼminlashdagi oʻrni, Oʻzbekiston tashqi siyosatining ustuvor yoʻnalishlari hamda elchilik faoliyatining amaliy jihatlari haqida batafsil maʼlumotlar berildi. Elchilar oʻzlarining koʻp yillik kasbiy tajribalariga tayangan holda diplomatik muzokaralar, xalqaro hamkorlik, madaniy va iqtisodiy aloqalarni rivojlantirish borasidagi muhim jihatlar bilan oʻrtoqlashdilar.
Shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Iqtidorli yoshlarni saralab olish tizimi va akademik litseylar faoliyatini takomillashtirish chora-tadbirlari toʼgʼrisida”gi 2020-yil 3-dekabrdagi PQ-4910 sonli qaroriga muvofiq Akademik litseyning 5 nafar o‘quvchisi Asosiy fan olimpiadasining III (Toshkent shahar) bosqichida faxrli oʻrinlarni egallagani uchun «Akademik litseyimiz iftixori» stipendiyasi bilan taqdirlandi va o‘z mukofotlarini faxriy mehmonlar qoʻlidan oldi.

21 января в академическом лицее Университета мировой экономики и дипломатии в соответствии с планом состоялась встреча с участием Чрезвычайного и Полномочного Посла Республики Узбекистан в Азербайджанской Республике Б. Ашрафхановa, Чрезвычайного и Полномочного Посла Королевства Швеция Р. Нуримбетова, Чрезвычайного и Полномочного Посла Узбекистана в Малайзии К. Гадоева, а также Чрезвычайного и Полномочного Посла Кыргызской Республики С. Ниязходжаева.
В ходе мероприятия опытные дипломаты подробно осветили вопросы современных международных отношений, роль дипломатии в обеспечении мира и стабильности, приоритетные направления внешней политики Узбекистана, а также практические аспекты деятельности дипломатических представительств. Послы, опираясь на свой многолетний профессиональный опыт, поделились важными соображениями по вопросам дипломатических переговоров, международного сотрудничества, развития культурных и экономических связей.
Кроме того, в соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан № ПП-4910 от 3 декабря 2020 года «О мерах по совершенствованию системы отбора одарённой молодёжи и деятельности академических лицеев» пять учащихся академического лицея были удостоены стипендии «Гордость нашего академического лицея» за занятые призовые места на III (городском, г. Ташкент) этапе основной предметной олимпиады. Свои награды они получили из рук почётных гостей.