2-sentabr kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti akademik litseyida O‘zbekiston Respublikasi davlat mustaqilligining 35 yilligi munosabati bilan “Yagona Vatan, yagona xalq bo‘lib, yangi hayot va kelajak yaratamiz!” shiori ostida ma’naviy-ma’rifiy tadbir tashkil etildi.
Yangi 2026–2027-o‘quv yilining boshlanishi munosabati bilan o‘tkazilgan tadbir akademik litsey jamoasi va o‘quvchilari uchun o‘zgacha ko‘tarinki ruhda kechdi. Unda Vatanimiz mustaqilligining tarixiy ahamiyati, xalqimizning tinchlik, bunyodkorlik va farovon hayot yo‘lidagi ezgu intilishlari, yosh avlodning mamlakat kelajagidagi muhim o‘rni haqida so‘z yuritildi.
Tadbir davomida o‘quvchilarni Vatanga muhabbat, milliy qadriyatlarga hurmat, yurt taqdiriga daxldorlik va kelajakka ishonch ruhida tarbiyalashga alohida e’tibor qaratildi.
O‘quv yilining ilk darsi — “Mustaqillik darsi”
2026–2027-o‘quv yilining ilk darsi barcha guruhlarda “Mustaqillik darsi” bilan boshlandi.
“Mustaqillik darsi” “Yagona Vatan, yagona xalq bo‘lib, yangi hayot va kelajak yaratamiz!” shiori mazmun-mohiyati asosida tashkil etildi. Darslarda O‘zbekistonning mustaqillik yillarida bosib o‘tgan taraqqiyot yo‘li, bugungi bunyodkorlik va yangilanish jarayonlari, yoshlar uchun yaratilayotgan imkoniyatlar hamda ularning mamlakatimiz kelajagini barpo etishdagi mas’uliyati haqida fikr-mulohazalar bildirildi.
Shuningdek, darslar jarayonida o‘quvchilar bilan Vatanga sadoqat, insoniy qadriyatlar, tinchlik va osoyishtalikni qadrlash, bilim olishga intilish hamda yurt ravnaqiga munosib hissa qo‘shish kabi mavzularda suhbatlar tashkil etildi.
Yangi o‘quv yilining dastlabki kunidanoq akademik litseyda ilmga intilish, yuksak ma’naviyat, vatanparvarlik va katta maqsadlar sari intilish muhiti shakllandi.
JIDU akademik litseyi jamoasi yangi o‘quv yilini ulkan maqsadlar, ezgu tashabbuslar va yangi marralar sari dadil qadamlar bilan boshladi.

Новый учебный год в академическом лицее УМЭД — новые цели и рубежи!
2 сентября в академическом лицее Университета мировой экономики и дипломатии (УМЭД) по случаю 35-летия государственной независимости Республики Узбекистан прошло духовно-просветительское мероприятие под девизом «Будучи единой Родиной и единым народом, мы создадим новую жизнь и будущее!».
Мероприятие, организованное по случаю начала нового 2026–2027 учебного года, прошло для коллектива и учащихся академического лицея на особом подъеме. На нем шла речь об историческом значении независимости нашей Родины, благородных стремлениях нашего народа на пути к миру, созиданию и благополучной жизни, а также о важной роли подрастающего поколения в будущем страны.
В ходе мероприятия особое внимание было уделено воспитанию учащихся в духе любви к Родине, уважения к национальным ценностям, причастности к судьбе страны и уверенности в завтрашнем дне.
Первый урок учебного года — «Урок независимости»
Первый урок 2026–2027 учебного года во всех группах начался с «Урока независимости».
«Урок независимости» был организован на основе смыслового содержания девиза «Будучи единой Родиной и единым народом, мы создадим новую жизнь и будущее!».
В ходе уроков шла речь о достигнутых Узбекистаном за годы независимости успехах, масштабных созидательных реформах, условиях, создаваемых для молодого поколения, и о той ответственности, которую несет молодежь в деле созидания будущего нашей страны.
Кроме того, в ходе уроков с учащимися были проведены беседы на такие темы, как преданность Родине, общечеловеческие ценности, почитание мира и спокойствия, стремление к получению знаний и внесение достойного вклада в процветание страны.
С самого первого дня нового учебного года в академическом лицее сформировалась атмосфера стремления к знаниям, высокой духовности, патриотизма и достижения больших целей.
Коллектив академического лицея УМЭД начал новый учебный год с грандиозными целями, благородными инициативами и смелыми шагами к новым рубежам.