Giyohvandlikka qarshi kurash – davr talabi
2024-yil 10 oktaybr kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti Аkademik litseyida “Giyohvandlikdan saqlaning mavzusida Toshkent shahar Bojxona boshqarmasi  hodimlari – surishtiruv va ma`muriy amaliyot bo`limi bosh inspektori Dilafruz Mahkamova, kontrabandaga qarshi kurash bo`limi katta tezkor inspektori Valijon Ubaydullaev ishtirokida davra suhbati boʻlib o`tdi.
Tadbir davomida huquqni muxofaza etuvchi idora vakillari o`z ma`ruzalarida hozirgi vaqtda giyohvandlik balosi insoniyat hayotiga jiddiy xavf solayotgani, O`zbekistonda giyohvandlik vositalarining noqonuniy aylanishiga qarshi zarur chora tadbirlar amalga oshirilayotgani, aholi o`rtasida  bunday salbiy holatlarni oldini olish uchun kerakli tashviqot ishlari olib borilayotgani hususida atroflicha ma`lumot berdilar. Asosiy e`tibor o`sib kelayotgan yosh avlodni shunday zararli va havfli illatlar ta`siriga tushib qolishdan himoya qilish zarurligiga qaratildi, amaliyotdan yorqin misollar keltirildi, Аkademik litsey o`q`uvchilari bu masalada doim hushyor bo`lishlari kerakligi  ta`kidlandi.
Davra suhbati chog`ida ichki ishlar idoralari tomonidan tayorlangan “Giyohvandlik umr zavoli videofilmi namoyish etildi.

Fight Against Drug Addiction – A Demand of the Time
On October 10, 2024, a roundtable discussion titled “Stay Away from Drugs” took place at the Academic Lyceum of the University of World Economy and Diplomacy, featuring representatives from the Tashkent City Customs Department. The event included discussions by Chief Inspector Dilafruz Mahkamova from the Investigation and Administrative Practice Department and Senior Operational Inspector Valijon Ubaydullaev from the Anti-Smuggling Department.
During the event, representatives from law enforcement agencies provided detailed information in their speeches about the serious threat that drug addiction poses to human life today, and about the necessary measures being implemented in Uzbekistan to combat the illegal circulation of narcotic substances. They emphasized that promotional efforts are being made to prevent such negative phenomena among the population. The main focus was on the necessity to protect the rising younger generation from falling victim to such harmful and dangerous substances, with vivid examples drawn from practice. It was highlighted that students of the Academic Lyceum must remain vigilant in this matter.
During the roundtable discussion, a video film titled “Drug Addiction – A Downfall of Life,” prepared by internal affairs agencies, was shown.