2024 yilning 23 oktyabr kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti Akademik litseyida «Huquqiy bilimlar oyligi» doirasida II bosqich o`quvchilari ishtirokida 27-oktyabrda o‘tkaziladjgan Oliy Majlis Qonunchilik palatasi va mahalliy kengashlar deputatlar saylovi oldidan «Saylov - demokratiya ko'zgusi» mavzusida davra suhbati bo`lib o`tdi.
Tadbirda JIDU professori, siyosatshunoslik fanlari doktori E`tibor Sultanova qatnashib, saylovlar xalqning davlat hokimiyati bilan qayta aloqasini ko‘rsatib turadigan keng qamrovli, ko‘p bosqichli muhim siyosiy jarayon ekanligini ta’kidladi.
27-oktyabrda bo‘lib o‘tadigan O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi deputatlari saylovi aralash saylov tizimi (majoritar va proporsional) asosida o‘tishiga, yangi saylov tizimining o‘ziga xos xususiyatlariga alohida e`tibor qaratildi.
O`quvchilar maxsus tayorlangan slaydlar asosida saylovda ishtirok etadigan siyosiy partiyalarning saylovodi dasturlari bilan tanishtirildi.
Mavzu yuzasidan o`quvchilar o'zlarini qiziqtirgan savollari bilan murojaat qildilar va tegishli javoblarga ega bo'ldilar.

"Elections - A Mirror of Democracy"
On October 23, 2024, a roundtable discussion titled "Elections - A Mirror of Democracy" was held at the Academic Lyceum of the World Economy and Diplomacy University as part of the "Month of Legal Knowledge". The event was attended by second-year students, ahead of the elections for the Legislative Chamber of the Supreme Court and local councils scheduled for October 27th.
Professor Etibor Sultanova, PhD in Political Science at WEDU, participated in the event. She emphasized that elections are a comprehensive, multi-stage, crucial political process reflecting the connection between the people and state power.
The event focused on the upcoming elections for the Legislative Chamber of the Supreme Court of the Republic of Uzbekistan on October 27th, which will be held under a mixed electoral system (majority and proportional). Special attention was paid to the unique features of this new electoral system.
Students were introduced to the election programs of the political parties participating in the election through specially prepared slides as well as they got answers to their questions.