«Kiberjinoyat – global muammo»
2024-yil 7-noyabr kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti Аkademik litseyi o’quvchiari universitet talabalari bilan JIDU kinozalida Kiberjinoyatlar va ularning salbiy oqibatlarimavzusida o’tkazilgan qo’shma profilaktik tadbirda ishtirok etdilar.
Tadbir davomida Toshkent shahar Mirzo Ulug’bek tumani kiberxavfsizlik bo’limi boshlig`i Doniyior Tursunov, «Turonbank» aktsiyadorlik tijorat banki boshqaruv raisi maslahatchisi  Shoxrux Qo’chqorov   o’quvchilarga kiberjinoyatning asosiy tushunchalari, turlari, o‘ziga xos xususiyatlari, ijtimoiy tarmoqlar orqali sodir etilayotgan kiber-jinoyatlar, onlayn o‘yinlar orqali sodir bo‘layotgan voqyealar to‘g‘rsida atroflicha tushuntirishlar va  ma’lumotlar berdilar.
Мamlakatimizda sodir etilayotgan kiberjinoyatlar ko‘p hollarda bank plastik kartalari bilan bog‘liq bo‘lib, bu orqali fuqarolarga moddiy zarar yetkazilayotgani,  o`quvchiar ushbu masalada nihoyat ogox bo’lishlari kerakligi alohida ta’kidlandi.
Uchrashuvda oʻquvchilar oʻzlarini qiziqtirgan savollarga batafsil javob oldilar. Tadbirda faol ishtirok etgan o’quvchiar esdalik sovg’alari bilan taqdirlandilar.

7 ноября 2024 года учащиеся Академического лицея Университета мировой экономики и дипломатии приняли участие в совместном профилактическом мероприятии со студентами университета на тему «Киберпреступления и их негативные последствия».
В ходе мероприятия начальник отдела кибербезопасности Мирзо-Улугбекского района города Ташкента Дониёр Турсунов, советник председателя правления Акционерно-коммерческого банка «Туронбанк» Шохрух Кучкаров ознакомили учащихся с основными понятиями, видами, особенностями киберпреступности. Также даны подробные разъяснения и информация о киберпреступлениях с использованием социальных сетей и онлайн-игр.
Особо отмечалось, что киберпреступления, совершаемые в нашей стране, во многих случаях связаны с банковскими пластиковыми картами, посредством которых гражданам наносится материальный ущерб, и ученики должны быть в курсе этой проблемы.