Maqsadimiz - ekologik bilimlarni mustahkamlash
2024-yil 7-noyabr kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti Аkademik litseyida yaponiyalik tadqiqotchi Takayoshi Kato ishtirokida «Iqlim o’zgarishiga chidamlilikni oshirish - rivojlanayotgan iqtisodiyotlar oldida turgan muhim vazifa» mavzusida davra suhbati boʻlib o’tdi.
Tadbir davomida T.Kato o’quvchilarga iqlim o‘zgarishi, global isish, atmosfera havosining ifloslanishi, shuningdek, ozon qatlamining yemirilishi bilan bo‘gliq masalalar Markaziy Osiyo davlatlari, hususan O`zbekiston oldida turgan eng jiddiy muammolardan biri ekani, mintaqada iqlim o‘zgarishiga chidamlilikni oshirish va uning oqibatlarini yumshatishda erta ogohlantirish tizimlarining muhim o‘rni hususida atroflicha ma`lumotlar berdi. Yaponiyalik olim bu yo’nalishda halqaro hamkorlikni kuchaytirish, mamlakatlar orasida ilmiy izlanishlar olib borish zarurligiga alohida e’tibor qaratdi.

Наша цель – закрепить экологические знания
7 ноября 2024 года в Академическом лицее Университета мировой экономики и дипломатии состоялся «круглый стол» с участием японского исследователя Такаёси Като на тему «Повышение устойчивости к изменению климата - важная задача, стоящая перед развивающимися экономиками».
В ходе мероприятия Т. Като отметил, что проблемы, связанные с изменением климата, глобальным потеплением, загрязнением атмосферного воздуха, а также деградацией озонового слоя, являются одной из самых серьезных проблем, стоящих перед странами Центральной Азии, особенно перед Узбекистаном. Он также обозначил важную роль системы раннего оповещения для повышения устойчивости к изменению климата в регионе.
Японский ученый обратил особое внимание на необходимость укрепления международного сотрудничества в этом направлении, проведения совместных научных исследований.