2024-yil 18-noyabr kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti Akademik litseyida oʻqituvchi va oʻquvchilar ishtirokida Oʻzbekiston Respublikasi Davlat bayrogʻi qabul qilingan kun munosabati bilan “Millat bayrogʻi bilan faxrlanamiz” mavzusida davra suhbati boʻlib oʻtdi.
Tadbirda JIDU halqaro huquq va ommaviy huquq fanlari kafedrasi boshligʻi Rahima Yusufalieva va mazkur kafedra dotsenti Zarina Isroilova oʻz ma’ruzalari bilan qatnashdilar.
R.Yusuvalieva oʻz chiqishida mamlakat va jamiyat taraqqiyoti hamda uning barqarorligida davlat ramzlarining alohida oʻrni, 1991-yil 18-noyabrda Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Kengashining navbatdan tashqari VII sessiyasida qabul qilingan “Oʻzbekiston Respublikasi Davlat bayrogʻi toʻgʻrisida”gi Qonuning tarixiy ahamiyati xususida gapirdi.
Z.Isroilova oʻz nutgida davlat bayrogʻi millatning birligi, mustaqillik timsoli sifatida har bir xalqning orzu-istaklarini, umidlarini, kelajakka boʻlgan ishonchini oʻzida ifoda etishi, Oʻzbekiston Respublikasi Davlat bayrogʻida milliy-tarixiy an’analarimiz, uzoq oʻtmishga borib taqaladigan boy madaniyatimiz, poklik begʻuborlik, yaxshilik, donishmandlik va sadoqat kabi buyuk fazilatlarimiz oʻz ifodasini topgani toʻgʻrisida soʻz yuritdi.
Tadbir chogʻida oʻquvchilar oʻzlarini qiziqtirgan savollarga batafsil javob oldilar, Oʻzbekiston Respublikasi davlatchiligi asoslari borasidagi bilimlarini boyitdilar.

Национальный флаг - наша гордость!
18 ноября текущего года в Академическом лицее Университета мировой экономики и дипломатии состоялся круглый стол на тему «Национальный флаг - наша гордость!», посвященный Дню принятия Государственного флага Республики Узбекистан.
В мероприятии с докладами приняли участие заведующая кафедрой международного и публичного права УМЭД Рахима Юсувалиева и доцент кафедры  Зарина Исроилова.
В своем выступлении Р.Юсувалиева отметила особую роль государственных символов в развитии и стабильности страны и общества, историческое значение принятого 18 ноября 1991 года на внеочередной VII сессии Верховного Совета Республики Узбекистан Закона «О Государственном флаге Республики Узбекистан».
З.Исроилова в своем выступлении подчеркнула, что государственный флаг как символ единства нации, независимости олицетворяет мечты, надежды, уверенность в завтрашнем дне каждого народа.  Развивая эту тему, она отметила, в Государственном флаге Республики Узбекистан нашли своё отражение богатая культура, чистота, добродетельность, мудрость и преданность узбекского народа.
В ходе мероприятия учащиеся получили исчерпывающие ответы на интересующие их вопросы, обогатили свои знания об основах  государственности Республики Узбекистана.