O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi qabul qilinganligining 32 yilligi arafasida 2024 yil 29-noyabr kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti Faollar zalida Аkademik litsey o‘qituvchi-o‘quvchilari ishtirokida «Yangi tahrirdagi Konstitutsiya – yoshlar huquqlarining mustahkam kafolati» mavzusida tadbir (Ombudsman soati) bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi deputati Hushvaqt Hayitov, O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Inson huquqlari bo‘yicha vakilining (Ombudsman) Murojaatlar bo‘limi mas’ul hodimi Fadhod Subanov, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti ilmiy ishlar va innovatsiyalar boʻyicha prorektori Gulnoza Ismailova so‘zga chiqib, yoshlarga oid davlat siyosatining asosiy tamoyillari, yangi tahrirdagi Konstitutsiyada davlat tomonidan yoshlar huquqlari kafolatlanishi, ularning jamiyat va davlat hayotida faol ishtiroki rag‘barlantirilishi to‘g‘risida atroflicha ma’lumotlar berdilar.
Tadbir davomida o‘quvchilar uchun interaktiv savol-javoblar, guruhlarga bo‘lingan holda viktorinalar tashkil qilindi, musobaqa g‘oliblari Ombudsman sertifikatlari va sovg ‘alari bilan taqdirlandilar.

В преддверии 32-й годовщины принятия Конституции Республики Узбекистан 29 ноября 2024 года в актовом зале Университета мировой экономики и дипломатии состоялось мероприятие на тему «Конституция в новой редакции - прочный гарант прав молодежи» (час Омбудсмана) с участием преподавателей и учащихся Академического лицея.
Выступившие на мероприятии депутат Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан Хушвакт Хаитов, ответственный сотрудник Отдела обращений Уполномоченного Олий Мажлис Республики Узбекистан по правам человека (Омбудсман) Фадход Субанов, проректор по научной работе и инновациям Университета мировой экономики и дипломатии Гульноза Исмаилова отметили основные принципы государственной молодежной политики, выделили особенности новой редакции Конституции, в части гарантированности прав молодежи, поощрения активного участия молодых сограждан в общественно-политической жизни страны.
В ходе мероприятия для учащихся были организованы интерактивные вопросы и ответы, викторины. Победители соревнований были награждены сертификатами и подарками Омбудсмана.