2025-yil 28-oktabr kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti akademik litseyida “Internet maydonidagi maʼnaviy tahdidlar, kiberjinoyatchilik va ularga qarshi kurashning usullari” mavzusida Ichki ishlar xodimlari ishtirokida davra suhbati o‘tkazildi.
Tadbirni akademik litsey ijrochi direktori O.Mannopova kirish so‘zi bilan ochdi va ushbu davra suhbatining maqsadi haqida ma’lumot berdi. Shuningdek, tadbirda Mirzo Ulugʻbek tumani Ichki ishlar organi faoliyatini muvofiqlashtirish boshqarmasi Axborot texnologiyalari sohasida jinoyat oldini olish boʻlimi inspektori, katta leytenant J.Narzullayev, Mirzo Ulugʻbek tumani profilaktika katta inspektori, katta leytenant Sh.Boymatovlar ishtirok etdi hamda yoshlar orasida internet tarmogʻida tarqalayotgan turli yot gʻoyalar, kiberjinoyatchilik va diniy ekstremizm xavflariga qarshi ongli munosabatni shakllantirish, o‘quvchilarni bu kabi xavflardan ogoh bo‘lishi to‘g‘risida ma’ruza qildi.

«Духовные угрозы в интернет-пространстве, киберпреступность и методы борьбы с ними».
28 октября 2025 года в Академическом лицее Университета мировой экономики и дипломатии прошел круглый стол с участием сотрудников внутренних дел на тему «Духовные угрозы в интернет-пространстве, киберпреступность и методы борьбы с ними».
​Исполнительный директор академического лицея О. Маннопова вступительным словом открыла мероприятие, которая рассказала о цели данного круглого стола. Также в мероприятии приняли участие инспектор отдела по предупреждению преступлений в сфере информационных технологий Управления по координации деятельности органов внутренних дел Мирзо-Улугбекского района, старший лейтенант Ж. Нарзуллаев, и старший инспектор по профилактике Мирзо-Улугбекского района, старший лейтенант Ш. Бойматов. Они выступили с докладом о формировании сознательного отношения к различным чуждым идеям, распространяемым в сети Интернет, к киберпреступности и опасностям религиозного экстремизма среди молодежи, а также о необходимости для учащихся быть бдительными в отношении подобных угроз.