“Millat genafondi va yoshlar salomatligini himoya qilish: giyohvandlikka qarshi ustuvor yo‘nalishlar”
16.12.2025
2025-yil 11-dekabr kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida “Millat genafondi va yoshlar salomatligini himoya qilish: giyohvandlikka qarshi ustuvor yo‘nalishlar” mavzusida ma’naviy-ma’rifiy tadbir tashkil etildi.
Mazkur tadbir yoshlar o‘rtasida sog‘lom turmush tarzini targ‘ib qilish, giyohvandlik va boshqa zararli illatlarning oldini olish, millat genafondini asrash hamda kelajak avlod salomatligini mustahkamlashga qaratildi.
Tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Oliy majlis senati raisining birinchi o‘rinbosari, JIDU rektori S.Safoev hamda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi huziridagi narkotiklarni nazorat qilish milliy markazi direktori R.Mamatov,  O‘zbekiston Respublikasi Sog‘liqni saqlash vazirligi bosh narkologi Z.Ashurov ishtirok etdi.  Tadbirda mutaxassislar tomonidan giyohvandlikning jamiyat va inson salomatligiga salbiy ta’siri, uning ijtimoiy, huquqiy va ma’naviy oqibatlari haqida atroflicha ma’lumotlar berildi. Shuningdek, yoshlarni zararli odatlardan himoyalash, ularning bo‘sh vaqtini mazmunli tashkil etish hamda sog‘lom hayot tarzini shakllantirish masalalari muhokama qilindi.

11 декабря 2025 года в Университете мировой экономики и дипломатии (УМЭД) состоялось духовно-просветительское мероприятие на тему "Защита генофонда нации и здоровья молодежи: приоритетные направления против наркомании".
Данное мероприятие было направлено на пропаганду здорового образа жизни среди молодежи, профилактику наркомании и других вредных привычек, сохранение генофонда нации и укрепление здоровья будущих поколений.
В мероприятии приняли участие первый заместитель председателя Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан, ректор УМЭД С. Сафоев, директор Национального центра по контролю наркотиков при Администрации Президента Республики Узбекистан Р. Маматов, а также главный нарколог Министерства здравоохранения Республики Узбекистан З. Ашуров.
Специалисты предоставили подробную информацию о негативном влиянии наркомании на общество и здоровье человека, а также о её социальных, правовых и духовных последствиях.
Также были обсуждены вопросы защиты молодежи от вредных привычек, содержательной организации их свободного времени и формирования здорового образа жизни.
Студенты приняли активное участие в мероприятии и получили исчерпывающие ответы от специалистов на интересующие их вопросы по теме.
Мероприятие способствовало укреплению в сознании молодежи стремления к здоровой жизни и уважения к национальным и общечеловеческим ценностям.