“Yangi O‘zbekiston armiyasi – mamlakat tayanchi, xalqimiz faxri”
Joriy yilning 15-yanvar kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti akademik litseyida O‘zbekiston Respublikasi Qurolli Kuchlari tashkil etilganligining 34 yilligi hamda Vatan himoyachilari kuni munosabati bilan “Yangi O‘zbekiston armiyasi – mamlakat tayanchi, xalqimiz faxri” mavzusida ma’naviy-ma’rifiy tadbir bo‘lib o‘tdi.
Mazkur tadbirda  akademik litsey direktori O. Mannopova, O‘zbekiston Respublikasi Harbiy xavfsizlik va mudofaa universiteti Harbiy psixologiya va pedagogika kafedrasi professorlari D. Abduraximova va T. Burxanov, shuningdek, harbiy orkestr ishtirok etdi.
Tadbir davomida yurtimizda amalga oshirilayotgan harbiy sohadagi islohotlar, Yangi O‘zbekiston armiyasining mamlakat taraqqiyotidagi o‘rni, Vatan himoyachilarining sharafli va mas’uliyatli burchi haqida atroflicha so‘z yuritildi. Professorlar tomonidan yoshlar ongida vatanparvarlik, fidoyilik va mas’uliyat tuyg‘ularini mustahkamlashga qaratilgan mazmunli ma’ruzalar o‘qildi.
Harbiy orkestr tomonidan ijro etilgan vatanparvarlik ruhidagi kuy-qo‘shiqlar tadbirga alohida fayz bag‘ishlab, ishtirokchilarda milliy g‘urur va Vatanga sadoqat tuyg‘ularini yanada oshirdi.
Mazkur ma’naviy-ma’rifiy tadbir yoshlarda Vatan himoyachilariga bo‘lgan hurmat va ehtiromni kuchaytirishda muhim ahamiyat kasb etdi.

On January 15 of this year, a spiritual and educational event was held at the Academic Lyceum of the University of World Economy and Diplomacy on the occasion of the 34th anniversary of the establishment of the Armed Forces of the Republic of Uzbekistan, and the Day of Defenders of the motherland on the theme “The Army of New Uzbekistan is the Support of the Country, the Pride of Our People”.
The event was attended by the director of the Academic Lyceum O. Mannopova, professors of the Department of Military Psychology and Pedagogy of the Military Security and Defense University of the Republic of Uzbekistan D. Abdurakhimova and T. Burkhanov, as well as a military orchestra.
During the event, the reforms in the military sphere being implemented in our country, the role of the Army of New Uzbekistan in the development of the country, and the honorable and responsible duty of the defenders of the Motherland were discussed in detail. Professors delivered meaningful lectures aimed at strengthening the feelings of patriotism, dedication, and responsibility in the minds of young people.
Patriotic songs performed by the military orchestra added a special charm to the event, further enhancing the participants' feelings of national pride and loyalty to the Motherland.
This spiritual and educational event played an important role in strengthening the respect and admiration of young people for the defenders of the Motherland.