“Ikki buyuk siymo — ikki buyuk meros” ma’naviy-ma’rifiy tadbiri bo‘lib o‘tdi
2026 yil 11 fevral kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya akademik litseyida g‘azal mulkining sultoni Alisher Navoiy tavalludining 585 yilligi hamda shoh va shoir Zahiriddin Muhammad Bobur tavalludining 543 yilligi munosabati bilan “Ikki buyuk siymo — ikki buyuk meros” nomli ma’naviy-ma’rifiy tadbir tashkil etildi.
Mazkur tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi O‘zbek tili, adabiyoti va folklori instituti yetakchi ilmiy xodimi, filologiya fanlari doktori (DSc), boburshunos Rahmatov Yo‘ldosh hamda institut dotsenti, navoiyshunos Raxmanova Zulayho Jamalovna o‘z ma’ruzalari bilan ishtirok etdilar.
Mutaxassislar tomonidan Alisher Navoiyning o‘zbek adabiy tilini rivojlantirishdagi beqiyos o‘rni, uning boy adabiy merosi va ma’naviy-axloqiy qarashlari atroflicha tahlil qilindi. Shuningdek, Zahiriddin Muhammad Boburning serqirra ijodi, davlat arbobi va sarkarda sifatidagi faoliyati, “Boburnoma” asarining tarixiy hamda badiiy ahamiyati haqida qiziqarli ma’lumotlar berildi.
Tadbir davomida o‘quvchilar tomonidan Navoiy va Bobur g‘azallari ifodali o‘qildi, adabiy-badiiy chiqishlar namoyish etildi. Uchrashuv savol-javoblarga boy tarzda o‘tdi va yoshlar uchun katta ma’naviy taassurot qoldirdi.Ushbu ma’naviy-ma’rifiy tadbir o‘quvchilarda buyuk ajdodlarimiz merosiga hurmat va ehtirom tuyg‘ularini yanada mustahkamlash, milliy qadriyatlarimizni keng targ‘ib etish hamda adabiyotga bo‘lgan qiziqishni oshirishga xizmat qildi.

On February 11, 2026, the Academic Lyceum of the University of World Economy and Diplomacy hosted a spiritual-educational event titled “Two Great Figures — Two Great Legacies.” The gathering was dedicated to the 585th anniversary of the birth of the "Sultan of Ghazals," Alisher Navoi, and the 543rd anniversary of the king and poet, Zahiriddin Muhammad Babur.
The event featured prominent guest speakers from the Institute of Uzbek Language, Literature, and Folklore of the Academy of Sciences of the Republic of Uzbekistan: Dr. Yuldosh Rahmatov (DSc, Babur scholar) and Associate Professor Zulayho Raxmanova (Navoi scholar).
During the session, the experts provided a comprehensive analysis of Alisher Navoi’s unparalleled role in the development of the Uzbek literary language, highlighting his rich literary heritage and moral-ethical philosophy. Furthermore, they shared fascinating insights into the multifaceted (serqirra) creativity of Zahiriddin Muhammad Babur, his activities as a statesman and military commander, and the immense historical and artistic significance of the Baburnama.
As part of the program, students gave expressive recitations of ghazals by Navoi and Babur and presented literary-artistic performances. The meeting was highly interactive, featuring a lively Q&A session that left a profound spiritual impression on the youth.This spiritual-educational event served to further strengthen the students’ sense of respect and reverence for the legacy of our great ancestors, promote national values, and inspire a deeper passion for literature.