“Ikki buyuk siymo — ikki buyuk meros” ma’naviy-ma’rifiy tadbiri bo‘lib o‘tdi
2026 yil 11 fevral kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya akademik litseyida g‘azal mulkining sultoni Alisher Navoiy tavalludining 585 yilligi hamda shoh va shoir Zahiriddin Muhammad Bobur tavalludining 543 yilligi munosabati bilan “Ikki buyuk siymo — ikki buyuk meros” nomli ma’naviy-ma’rifiy tadbir tashkil etildi.
Mazkur tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi O‘zbek tili, adabiyoti va folklori instituti yetakchi ilmiy xodimi, filologiya fanlari doktori (DSc), boburshunos Rahmatov Yo‘ldosh hamda institut dotsenti, navoiyshunos Raxmanova Zulayho Jamalovna o‘z ma’ruzalari bilan ishtirok etdilar.
Mutaxassislar tomonidan Alisher Navoiyning o‘zbek adabiy tilini rivojlantirishdagi beqiyos o‘rni, uning boy adabiy merosi va ma’naviy-axloqiy qarashlari atroflicha tahlil qilindi. Shuningdek, Zahiriddin Muhammad Boburning serqirra ijodi, davlat arbobi va sarkarda sifatidagi faoliyati, “Boburnoma” asarining tarixiy hamda badiiy ahamiyati haqida qiziqarli ma’lumotlar berildi.
Tadbir davomida o‘quvchilar tomonidan Navoiy va Bobur g‘azallari ifodali o‘qildi, adabiy-badiiy chiqishlar namoyish etildi. Uchrashuv savol-javoblarga boy tarzda o‘tdi va yoshlar uchun katta ma’naviy taassurot qoldirdi.Ushbu ma’naviy-ma’rifiy tadbir o‘quvchilarda buyuk ajdodlarimiz merosiga hurmat va ehtirom tuyg‘ularini yanada mustahkamlash, milliy qadriyatlarimizni keng targ‘ib etish hamda adabiyotga bo‘lgan qiziqishni oshirishga xizmat qildi.

Состоялось духовно-просветительское мероприятие «Две великие личности — два великих наследия».
11 февраля 2026 года в академическом лицее Университета мировой экономики и дипломатии было организовано духовно-просветительское мероприятие, посвящённое 585-летию со дня рождения султана поэтического слова  Алишера Навои и 543-летию со дня рождения царя и поэта Захириддина Мухаммада Бабура.
В мероприятии приняли участие ведущий научный сотрудник Института узбекского языка, литературы и фольклора Академии наук Республики Узбекистан, доктор филологических наук (DSc), бобуровед Йулдош Рахматов, а также доцент института, навоиевед Зулайхо Джамаловна Рахманова.
Специалисты подробно осветили неоценимый вклад Алишера Навои в развитие узбекского литературного языка, проанализировали его богатое творческое наследие и духовно-нравственные взгляды. Наряду с этим были представлены интересные сведения о многогранном творчестве Захириддина Мухаммада Бабура, его деятельности как государственного деятеля и полководца, а также об историческом и художественном значении произведения «Бабурнаме».
В ходе мероприятия учащимися были выразительно прочитаны газели Навои и Бабура, были представлены литературно-художественные выступления. Встреча прошла в живом формате, сопровождалась многочисленными вопросами и ответами и оставила у молодёжи глубокие духовные впечатления.
Данное духовно-просветительское событие послужило дальнейшему укреплению чувства уважения к наследию наших великих предков, широкому продвижению национальных ценностей и повышению интереса молодёжи к литературе.