2026-yil 13-aprel kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti (JIDU) akademik litseyida O‘zbekiston va Finlyandiya ta’lim standartlari asosida tashkil etilgan qo‘shma ta’lim dasturi bitiruvchilariga bag‘ishlangan tantanali marosim o‘tkazildi.
Mazkur ta’lim loyihasi JIDU akademik litseyi, Finlyandiyaning Kareliya Amaliy fanlar universiteti hamda Xalqaro Nordik universiteti bilan hamkorlikda amalga oshirilmoqda. Tadbir 2026-yilgi bitiruvchilarning erishgan yutuqlarini e’tirof etish va ularga kelajakdagi yo‘llarida muvaffaqiyat tilash maqsadida tashkil etildi.
Tantanali tadbirda Oliy Majlis Senati raisining birinchi o‘rinbosari, JIDU rektori, S.Safoyev ,Xalqaro Nordik universiteti rektori Sh.Mustafakulov shuningdek, akademik litsey rahbariyati, professor-o‘qituvchilar, bitiruvchilar va ularning ota-onalari ishtirok etdi
Qo‘shma dasturni muvaffaqiyatli yakunlagan 77 nafar o‘quvchilarga sertifikatlar tantanali ravishda topshirildi.
Ushbu bitiruv marosimi O‘zbekiston yoshlarining xalqaro mehnat bozorida raqobatbardosh kadrlar bo‘lib yetishishida navbatdagi muhim qadam bo‘ldi.

13 апреля 2026 года в академическом лицее Университета мировой экономики и дипломатии (УМЭД) состоялась торжественная церемония, посвященная выпускникам совместной образовательной программы, организованной на основе образовательных стандартов Узбекистана и Финляндии.
Данный образовательный проект реализуется академическим лицеем УМЭД в сотрудничестве с Университетом прикладных наук Карелия(Финляндия) и Международным нордическим университетом. Мероприятие было организовано с целью признания достижений выпускников 2026 года и пожелания им успехов в будущем.
В торжественном мероприятии приняли участие первый заместитель Председателя Сената Олий Мажлиса, ректор УМЭД С. Сафоев, ректор Международного нордического университета Ш. Мустафакулов, а также руководство академического лицея, профессорско-преподавательский состав, выпускники и их родители.
77 учащимся, успешно завершившим совместную программу, были торжественно вручены сертификаты.
Данная церемония выпуска стала очередным важным шагом на пути становления молодежи Узбекистана как конкурентоспособных кадров на международном рынке труда